Šeimos namų vakaro pamoka

Apkalbos

Idėjos pamokai | Mažesniems vaikams | Vyresniems vaikams


Daina: „Jėzus mokė mylėti visus“ (Vaikiškų dainelių knyga, p. 39: muzikanatos)

Veikla

Ratilai

Jei aplinkybės leis, šiai pamokai suruoškite iškylą prie ežero arba upės. Jei neturėsite tokios galimybės, vonią arba dubenį pripilkite vandens ir pasiruoškite mažų akmenėlių.

Vaikams parodykite, kas nutinka įmetus akmenį į vandenį. Papasakokite jiems, kaip kyla vandens ratilai.  Jie prasideda nuo mažo pliaukštelėjimo, bet greitai ratais pasklinda po vandens paviršių. Ratilų nebegali sustabdyti arba atšaukti. 

Šeimos nariams pasakykite, kad tas pats nutinka mūsų gyvenime. Kartais vieni žmonės apkalba kitus. Tegu vaikai pakartoja ir įsimena žodį „apkalbos“.

Paaiškinkite šeimos nariams, kad apkalbos – tai su mumis nesančio asmens silpnybių ar problemų aptarinėjimas. Nėra blogai kalbėti apie kitus žmones, bet turime įsitikinti, kad nesakome apie juos nieko blogo ir kad mūsų žodžiai jiems nepakenks.

Palyginkite vandens ratilus su apkalbomis. Paaiškinkite, kad kai pasakome kažką blogo, nebegalime atsiimti žodžių. Mes ką nors pasakome kažkam, jie tai pasako kitiems, ir mūsų žodžių „bangos“ greitai pasklinda. Ir jei tai buvo nemalonūs žodžiai, jie gali pakenkti tam žmogui, apie kurį kalbėjome.

Atkreipkite dėmesį, kad apie kitus kalbant teigiamus dalykus kalbos sklinda kaip ratilai. Visad atminkime, kad turime skleisti tai, kas gera, ir sustabdyti tai, ko neverta kartoti. Kai išmoksime vengti apkalbų, kiti mus labiau gerbs ir labiau mumis pasitikės. Mūsų žodžiai gali pakylėti ir sustiprinti aplinkinius.

Pasiūlykite šeimos nariams paeiliui mėtyti akmenukus į vandenį. Kiekvieną kartą metę akmenį jie turi pasakyti kažką gero apie kokį nors pažįstamą žmogų.

Taip pat galite perskaityti arba papasakoti tikrą istoriją apie mergaitę vardu Emi:

„Mano septintajam gimtadieniui namuose buvo surengtas vakarėlis. Kai valgėme tortą ir ledus, kažkas iš draugių ėmė šaipytis iš mano bendraklasio. Mane tai nuliūdino. Pasakiau, kad jos neturėtų taip kalbėti, nes tai žmones žeidžia. Jos atsakė, kad tai nesvarbu, nes jo nėra šalia. Atsakiau: „Bet aš esu šalia, ir tai žeidžia mano jausmus.“

Tada draugės perėjo prie pokalbio apie kažką kita. Viduje pasijaučiau gerai ir žinojau, kad pasielgiau teisingai. Žinau, kad Jėzus myli kiekvieną žemėje gyvenantį žmogų ir rūpinasi juo. Stengiuosi būti kaip Jis elgdamasi su kitais maloniai ir pagarbiai“ (“Friend”, August 2002, “Trying to Be Like Jesus Christ”, Amy Millett).

Aptarkite šią istoriją su šeima.

Duokite užduotį kiekvienam šeimos nariui kituose žmonėse ieškoti tiktai gėrio.


Vaišės: Obuolių pyragas

  • 200 g sviesto,
  • 400 g cukraus,
  • 4 kiaušiniai,
  • 250 g miltų,
  • 1½ šaukštelio maistinės sodos,
  • 1 šaukštelis druskos,
  • 2 šaukšteliai cinamono (arba daugiau),
  • 640 g obuolių skiltelių be žievės,
  • 115 g graikinių riešutų (pasirinktinai),
  • 160 g razinų (pasirinktinai)​.

Riebalais ištepkite 22x33 cm dydžio kepimo skardą. Iki 175°C temperatūros įkaitinkite orkaitę. Iki kreminės konsistencijos išplakite sviestą su cukrumi. Atskirai po vieną dėkite kiaušinius (kol pasidarys puru). Atskirame dubenyje kartu sumaišykite visus sausus ingredientus. Viską supilkite į sviesto mišinį. Rankomis įminkykite obuolius, razinas ir riešutus.

Viską supilkite į paruoštą skardą. Kepkite 1–1,5 valandos, po 50 minučių patikrindami su dantų krapštuku. 

Vaišės