Šeimos namų vakaro pamoka

Šeimos istorija

 | Pamokos idėjos | Mažesniems vaikams | Vyresniems vaikams

  

Giesmė: „Aš renku žinias apie protėvius“ (Vaikiškų dainelių knyga, p. 100: muzikažodžiai)

Veikla

Genealoginis darbas
Šeimos medis

Prieš pamoką kiekvienam vaikui atspausdinkite po tokį paveikslėlį (Atsisiųskite PDF).

Išdalinkite jiems tuos atspausdintus paveikslėlius ir paaiškinkite, kad apačioje esantis apskritimas – tai jie. Aukščiau esantys du apskritimai – tai jų tėvai. Virš tėvų esantys apskritimai – tai jų tėvų tėvai, arba seneliai. O virš senelių esantys apskritimai – tai jų proseneliai. Padėkite vaikams suprasti, kad jų šeima yra tarsi medis.

Paklauskite:

  • Kaip atrodytų medis, jei nupjautume jam šakas?

Paprašykite vaikus nupiešti po medį be šakų, kad būtų matyti, kaip tai atrodo. Tada paprašykite juos nupiešti šakas, o po to – kitas iš tų šakų augančias šakeles, ir t.t. Atkreipkite jų dėmesį, kad išsišakojęs ir aukštyn bei platyn augantis medis atrodo stiprus.

Paprašykite vaikus nupiešti žmones savo šeimos medyje. Padėkite jiems įrašyti vardus.

Paaiškinkite, kad protėviai – tai ne šiaip vardai, o tikri žmonės. Kai apie savo protėvius sužinome daugiau, jaučiame, tarsi mūsų šeimos medžio šakos augtų, ir mes jaučiamės ne vieni, bet apsupti vis daugiau ir daugiau nuostabių mus mylinčių ir mylimų žmonių. Jaučiamės tarsi tankiomis šakomis suvešėję medžiai.

Pakvieskite vaikus atlikti šiuos veiksmus, kurie padės jiems apie savo protėvius sužinoti daugiau ir pasijausti arčiau jų:

  1. Tėvų paklauskite, koki darbą dirba arba dirbo šis asmuo.
  2. Papasakokite jūsų šeimai, ką ypatingo jau žinote apie šį asmenį.
  3. Vieną iš tėvų arba senelių paprašykite papasakoti jums, koks buvo gyvenimas, kai jis arba ji buvo jūsų amžiaus.
  4. Pasirinkite vieną iš protėvių ir paprašykite vieną iš tėvų papasakoti jums su tuo asmeniu susijusią įdomią istoriją arba faktą.
  5. Sužinokite, kaip žaisti kurį nors iš jūsų protėvių pamėgtų žaidimų. Pažaiskite jį per šeimos namų vakarą.
  6. Vieną iš tėvų arba senelių paklauskite, koks buvo jų tėvo arba mamos mėgstamas maistas arba desertas. Vieną vakarą paruoškite tai vakarienei.
  7.  Paprašykite tėvus savo prisiminimus užrašyti į dienoraštį arba įrašyti į diktofoną, kad liktų jūsų būsimiems vaikams, anūkams ir proanūkiams.

Pasidalykite jausmais, kuriuos jaučiate savo protėviams ir kitiems giminaičiams.


Papildomi pasiūlymai

Šeimos medis

1. Atspausdinkite šį paveikslėlį (Atsisiųskite PDF)

Paprašykite vaikus atlikti užduotis. Padėkite šeimos medžio apačioje pavaizduotam berniukui atrasti savo protėvius Mykolą Kurpaitį ir Eleną Ropienę. Mykolas Kurpaitis buvo praplikęs, turėjo barzdą arba ūsus ir nešiojo akinius. Jo žmona ant kaklo nešiojo pakabuką. Elena Ropienė nešiojo auskarus ir akinių nenešiojo. Ji buvo susituokusi su praplikusiu vyriškiu, auginusiu barzdą arba ūsus. Taip pat atsakykite į šiuos klausimus:

  1. Kiek iš berniuko protėvių nešiojo akinius? ______
  2. Kieno iš berniuko protėvių plaukai buvo rausvi? ______
  3. Kiek iš berniuko protėvių augino barzdą arba ūsus? ______
  4. Kiek iš berniuko protėvių buvo praplikę? ______
Šeimos veikla

2.  Atspausdinkite šeimos nariams šį užduočių sąrašą (Atsisiųskite PDF)

Peržiūrėkite šeimos vaizdo įrašus ir nuotraukų albumus, kad rastumėte tai, kas atitinka šį užduočių sąrašą. Radę, kvadratėlyje pažymėkite varnele. Galite sukurti savo korteles su kitais dalykais, kurių norėtumėte, kad šeimos nariai paieškotų. 


Vaišės

Vaišės. Šokoladinis pudingas

Puode storu dugnu sumaišykite:

  • 6 šaukštus cukraus,
  • 3 šaukštus krakmolo,
  • žiupsnelį druskos,
  • 1 ½ šaukšto kakavos miltelių,
  • 500 ml pieno,
  • 1 šaukštelį vanilinio cukraus.

Laikykite ant vidutinės ugnies, nuolat maišydami, kol mišinys taps klampus. Nuimkite nuo viryklės. Pridėkite 1 ½ susmulkintos šokolado plytelės ir 1 ½ šaukšto sviesto. Maišykite iki vientisos masės. Supilkite į desertines lėkštutes ir palikite aušti 1 valandai.